Piotr Kudłaszyk brązowym medalistą IPPM 2019

W Nowym Tomyślu w sobotę 09.11.2019 r. odbył się organizowany przez tamtejszy klub LKS Budowlani-Całus Indywidualny Puchar Polski Mężczyzn (IPPM). Współzawodnictwo, w przeciwieństwie do Mistrzostw Polski, nie odbywa się w kategoriach wagowych i podczas zawodów wyłaniany jest najlepszy sztangista niezależnie od nich. Służy temu punktacja Sinclair’a, która jest obliczana ze wzoru:

wynik w dwuboju (kg) * współczynnik Sinclaira = wynik w punktach Sinclaira

Współczynnik Sinclair’a jest obliczany metodami statystycznymi dla każdej kolejnej olimpiady począwszy od wiosny roku olimpijskiego wg wzoru:

gdzie:

A – współczynnik obecnej olimpiad;

x – masa ciała zawodnika lub 1 jeżeli x ≥ b;

b – masa ciała rekordzisty świata w najcięższej kategorii.

Zastosowanie metod statystycznych na potrzeby współzawodnictwa w podnoszeniu ciężarów pozwala porównywać wyniki zawodników z różnych kategorii wagowych i odpowiedzieć na pytanie, który ze sztangistów reprezentuje na zawodach najwyższy poziom sportowy. W Polsce w tej punktacji wyłaniany jest zwycięzca Indywidualnego Pucharu Polski Kobiet, Indywidualnego Pucharu Polski Mężczyzn i Drużynowych Mistrzostw Polski.

Do rywalizacji w IPPM 2019 przystąpiła 11 najlepszych sztangistów w Polsce, w tym reprezentant gospodarzy Piotr Kudłaszyk, który pewnie zaliczył wszystkie 6 podejść – rwanie (125, 130, 133 kg), podrzut (160, 165, 170 kg) i zakończył wynik z rezultatem 303 kg w dwuboju, co przy masie ciała 73,2 kg pozwoliło zdobyć brązowy medal z dorobkiem 388,96 punktów.

Trenerzy Marcin Lampe (od lewej) i Bartosz Malak (od prawej) oraz Piotr Kudłaszyk – trzeci sztangista w Polsce (w środku). fot. Szymon Konieczny (www.colorblindart.pl)