Przygotowanie motoryczne

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wyczynowy sport ewoluował. Ewoluują, także kariery zawodnicze i cele na poszczególnych jego etapach. Niezmienny pozostaje popyt na osiągnięcie mistrzostwa sportowego w swojej dyscyplinie, pozostanie na jego szczycie, wejście na nowy poziom, w myśl olimpijskiego motto Citius, Altius, Fortius (z łac. szybciej, wyżej, mocniej). Podstawą wykorzystania pełni swojego potencjału jest przemyślany i długofalowy rozwój w okresie uczestnictwa w sporcie dzieci i młodzieży (Akademie Sportowe w Gnieźnie i Poznaniu). Jedynym sposobem na uwolnienie potencjału bardziej doświadczonych sportowców (juniorzy, młodzieżowcy, seniorzy, mastersi) jest optymalne przygotowanie fizyczne do wymagań rywalizacji w swojej dyscyplinie, profilaktyka urazów, unikanie przetrenowania i pełny powrót do zdrowia po kontuzji.

W odpowiedzi na wymagania współczesnego sportu, Instytut Sportu i Nauki opracowuje spersonalizowane interwencje szkoleniowe dla sportowców na całym świecie, w każdym momencie kariery (od sportu szkolnego, przez mistrzostwa, po emeryturę).

Trening motoryczny jest zaplanowanym procesem kształtującym zdolności ruchowe i wysiłkowe poprzez zespół bodźców mających na celu wzrost efektywności systemów energetycznych (zdolności kondycyjne) i systemów kontroli sensomotorycznej ruchów dowolnych (zdolności koordynacyjne) poprzez czynnościową i morfologiczną adaptację organizmu.

Obszar przygotowania motorycznego sportowców można, w uproszczeniu, podzieli na dwie składowe:

  • przygotowania motoryczne podstawowe – fundamentalne czynności ruchowe, tj. lokomocja (poruszanie prostoliniowe, wielokierunkowe, przyspieszenie, hamowanie) i in. bazowe umiejętności i zdolności;
  • przygotowanie motoryczne specjalne – oparte o wymogi techniczne i funkcjonalne danej dyscypliny sportowej (fizjologiczne i kinematyczne wymagania rywalizacji).

Oferta współpracy dedykowana jest reprezentacjom krajowym i makroregionalnym, klubom oraz sportowcom indywidualnym. W przypadku sportowców zgłaszających się indywidualnie, trening motoryczny jest koordynowany z treningiem specjalistycznym w reprezentacji/klubie, w celu doboru właściwych środków treningowych i obciążeń oraz zaplanowania odnowy/regeneracji.

Przed rozpoczęciem współpracy indywidualnej z zawodnikiem odbywają się konsultacje z trenerem klubowym/reprezentacji, aby przygotowany przez Instytut Sportu i Nauki program treningowy wspierał cele szkolenia klubowego/reprezentacyjnego.

Przygotowanie motoryczne dzieci i młodzieży

Trening uzupełniający dedykowany jest dzieciom i młodzieży, która planuje przygotować się do treningów specjalistycznych w wybranej dyscyplinie sportowej oraz młodym sportowcom, którzy uczestniczą w ogólnopolskim współzawodnictwie dzieci i młodzieży.

Indywidualnie przygotowany program treningu uzupełniającego pozwoli rozwinąć fundamentalne umiejętności ruchowe oraz rozwinąć zdolności percepcyjne i poznawcze w sposób zintegrowany, co spowoduje u młodego sportowca wzrost kontroli nad ruchami dowolnymi i zwiększenie potencjału nabywania nowych umiejętności specyficznych dla wybranej dyscypliny sportu (umiejętności techniczno-taktyczne).

Obiekty

Powiatowe Centrum Podnoszenia Ciężarów, os. Północ 37, Nowy Tomyśl

Centrum Przygotowania Motorycznego ISiN “Iron Gym”, ul. Skrajna 10, Gniezno

Przystań Posnania, ul. Wioślarska 72, Poznań

 

Wypełnij formularz kontaktowy

Odpowiadamy najszybciej jak to możliwe

Biuro

ul. Droga Dębińska 3a,
Poznań