Klienci Instytutu Sportu i Nauki mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego (rozwój osobisty i pomoc psychologiczna) oraz coachingu zawodowego (coaching II generacji czyli praktyka oparta na dowodach, przede wszystkim adaptacji wiedzy i wyników badań naukowych z zakresu psychologii).
Dla części osób działania te stanowią drogę wprost do powziętych celów, dla części zaś są elementem interdyscyplinarnego projektu.
w kontakcie bezpośrednim lub online
Współpracę rozpoczynamy od konsultacji, która pozwala na:
w kontakcie bezpośrednim lub online
Przechodzimy do realizacji celów klienta, podejmując pracę w adekwatnej formie do specyfiki pożądanej zmiany. Będzie to więc jedna z poniższych opcji:
W obu przypadkach, praca na rzecz celu klienta odbywa się na 60-minutowych sesjach oraz pomiędzy nimi (zadania, informacja zwrotna, mailowy/telefoniczny kontakt wspomagający, materiały dydaktyczne), co czyni pracę efektywną i skuteczną.
Liczba sesji jest zależna od specyfiki realizowanego celu oraz zaangażowania i możliwości klienta (cykle krótkie 3-5 sesji, długie 7-10).
Ramę formalną stanowi pisemny Kontrakt określający formę działania, cel i warunki współpracy między stronami.
Realizujemy coaching II generacji czyli praktyka oparta na dowodach, przede wszystkim adaptacji wiedzy i wyników badań naukowych z zakresu psychologii.
w kontakcie bezpośrednim lub online
Po 3 miesiącach od ostatniej sesji odbywa się follow up – spotkanie kontrolne poświęcone:
Follow up trwa 45 minut do 1 godziny.
W TRAKCIE PROCESÓW DORADCZYCH I COACHINGOWYCH
Stosujemy systemowe i interdyscyplinarne podejście.
Korzystamy z superwizji oraz konsultacji ze specjalistami reprezentującymi różne dziedziny, tak w zespole ISiN, jak i poza nim.
w kontakcie bezpośrednim lub online
Doradztwo psychologiczne dla dorosłych (indywidualne).
Jest to pomoc psychologiczna i profesjonalne wsparcie w rozwoju osobistym, z elementami treningu umiejętności.
Od wskazówek, poprzez wsparcie w zmianach do projektów rozwoju i zmian.
Dla przykładu, cele mogą być związane z następującymi tematami: zmiana stylu życia, wzrost skuteczności życiowej i poczucia kontroli, wprowadzenie w życie zaleceń specjalistów (np. dietetyka, lekarza, trenera), radzenie sobie ze zmianami związanymi z wiekiem czy chorobą, radzenie sobie z wyzwaniami czy problemami życiowymi, rozpoczęcie nowego etapu w życiu (reorganizacja życia po rozwodzie czy rozpoczęciu pracy zawodowej, albo opieki nad rodzicami, itp.), rozwój różnych umiejętności: komunikacja, rozwiązywanie problemów, asertywność, planowanie, zmiana ról życiowych, poprawa samopoczucia lub poziomu zadowolenia/szczęścia życiowego, relacje interpersonalne (w tym partnerskie) i konflikty, itd.
W przypadku realizacji jednego konkretnego celu krótkoterminowego, działania lub pomysłu – realizujemy zwykle cykl 3-5 sesji. Gdy chodzi o realizację złożonych i długoterminowych celów, stanowiących wyzwanie – w grę wchodzi cykl 7-10 sesji.
Finalnie liczba sesji jest zależna od specyfiki realizowanego celu oraz zaangażowania i możliwości klienta.
Pojedyncza sesja trwa godzinę zegarową. Wypełnia ją nie tylko dialog oparty na pytaniach, ale i praca bazująca na metodach i narzędziach warsztatowych oraz twórczych.
Sesje odbywają się zwykle co 2-3 tygodnie. Pomiędzy sesjami klienci realizują zadania, co czyni prace efektywną i skuteczną.
Coaching zawodowy to forma współpracy skierowana dla specjalistów różnych profesji, w szczególności trudniących się zawodowo: pomaganiem ludziom, doradztwem, leczeniem i edukacją (np. trenerzy sportowi, fizjoterapeuci, psychologowie, psychoterapeuci, lekarze, dietetycy, logopedzi, doradcy, trenerzy personalni, psychoedukatorzy, trenerzy i szkoleniowcy, pedagodzy, architekci; także na stanowiskach menedżerskich).
Oferta również skierowana jest dla sportowców.
Od inspiracji, poprzez wsparcie w zmianach, do projektów rozwoju zawodowego.
Jest to indywidualna praca z coachem, służąca realizacji konkretnych celów zawodowych i rozwojowych oraz kreatywnych pomysłów. Siłą napędową zmian są osobiste odkrycia, refleksje, zasoby i kreatywne pomysły klienta, znajdujące swój finał w konkretnym planie działania.
Realizacja w kontakcie bezpośrednim lub via Skype.
Dla przykładu, cele coachingowe mogą być związane z następującymi tematami:
Powrót do pracy, realizacja marzeń czy kreatywnych pomysłów, pokonanie problematycznych nawyków czy wzorców funkcjonowania zawodowego, relacje zawodowe, wzrost zarobków, kreowanie ścieżki rozwoju zawodowego w kontekście celów zawodowych, rozwiązanie konkretnego problemu zawodowego, wypalenie zawodowe.
Praca coachingowa odbywa się na sesjach (60 minut) i pomiędzy nimi (zadania, wymiana mailowa). W przypadku realizacji jednego konkretnego celu krótkoterminowego, działania lub pomysłu – realizujemy zwykle cykl 3-5 sesji. Realizacja złożonych i długoterminowych celów, stanowiących wyzwanie – zajmuje średnio 7-10 sesji.
Finalnie liczba sesji jest zależna od specyfiki celu coachingowego oraz zaangażowania i możliwości klienta.
Odstępy między sesjami wynoszą zwykle co 2-3 tygodnie, ale i one są indywidualizowane.
Rolą coacha jest:
Coaching zawodowy pozwala:
Jest to doskonała alternatywa dla: osamotnienia, przeciążenia, wpadania w stare nawyki i schematy lub do głaskania się po niezadowolonej głowie.
Od inspiracji, poprzez wsparcie w zmianach do projektów rozwoju zawodowego
Prędzej czy później, każdy zawodnik kończy karierę sportową. Jest to czas szczególny, pełen wyzwań, stresujących sytuacji, tym samym wymagający przygotowania. To ono (lub niestety jego brak) w istotny sposób wpływa na konsekwencje zakończenia kariery oraz przebieg adaptacji do znaczącej zmiany w życiu.
dla sportowców w trakcie kariery sportowej, którzy chcą się przygotować do późniejszego życia zawodowego
dla sportowców w trakcie kariery sportowej, chcących stworzyć zawodowy plan B na wypadek nieoczekiwanego/wymuszonego zakończenia kariery (trwały uraz, choroba czy niemożność uprawiania sportu z innych powodów, rezygnacja)
dla tych, na progu „sportowej emerytury”, którzy jeszcze nie mają pomysłu na siebie
dla młodzieży od 17 r. ż., zainteresowanej planowaniem przyszłości po przygodzie ze sportem młodzieżowym
Realizacja w kontakcie bezpośrednim lub via Skype.
Jest to doskonała alternatywa dla: oczekiwania, że jakoś to będzie; udawania, że nie ma sprawy; mylnego założenia, że jeszcze mam czas, braku przygotowania generującego problemy.
Praca coachingowa odbywa się na sesjach (60 minut) i pomiędzy nimi (zadania, wymiana mailowa). W przypadku realizacji jednego konkretnego celu krótkoterminowego, działania lub pomysłu – realizujemy zwykle cykl 3-5 sesji. Gdy chodzi o realizację złożonych i długoterminowych celów, stanowiących wyzwanie dla klienta i wymagających zmian wzorców zachowania – w grę wchodzi cykl 7-10 sesji.
Finalnie liczba sesji jest zależna od specyfiki celu coachingowego oraz zaangażowania i możliwości klienta. Odstępy między sesjami wynoszą zwykle co 2-3 tygodnie, ale i one są indywidualizowane.
Coaching prowadzi Katarzyna Ziółkowska-Szyszło.